Svečano obilježen Dan hrvatske diplomacije

U Nacionalnoj i sveučilišnoj biblioteci u Zagrebu Hrvatski diplomatski klub u suradnji s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova RH svečano je obilježio Dan hrvatske diplomacije koji se obilježava 7. lipnja. Brojnim visokim uzvanicima iz diplomatskog, političkog i javnog života obratili su se predsjednik Hrvatskog diplomatskog kluba Emilio Marin, ministar vanjskih i europskih poslova RH Gordan Grlić Radman, predsjednik Sabora Gordan Jandroković te hrvatski premijer Andrej Plenković.

Predsjednik Hrvatskog diplomatskog kluba u svom je govoru istaknuo da je upravo 7. lipnja 879. papa Ivan VIII. blagoslovio kneza Branimira i hrvatski narod priznajući mu zemaljsku vlast nad cijelom Hrvatskom. Podsjetio je i na još par analognih događaja iz naše najstarije prošlosti. Tako je 641. godine papa Ivan IV. poslao opata Martina da donese smrtne ostatke dalmatinskih, poglavito salonitanskih, i istarskih mučenika u Rim, koji su svečano predstavljeni u mozaiku, u oratoriju sv. Venancija, do lateranske krstionice, katedrale rimskog biskupa. 925. godine papa Ivan X. saziva splitsku sinodu upućujući pismo kralju Hrvata Tomislavu; dogodine ćemo, poručio je, proslaviti 1100. obljetnicu! 1074. godine papa Grgur VII. poslao je u Hrvatsku Girarda iz Ostije, koji je održao sinodu u Splitu i Solinu, na kojoj je uspostavljena ninska biskupija, koja je u 10. st. bila ukinuta. 1075. godine isti je papa poslao Gebizona da okruni Zvonimira za kralja Hrvata i Dalmatinaca. U crkvi sv. Petra u Solinu bila je postavljena raskošna oltarna pregrada. Ako se vratimo u suvremenost koja je drukčija od one optimističke prije 35 godina u vrijeme pada Berlinskog zida, ali još uvijek u uvjerenju da će naša EU, pa i u neposredno predstojećim izborima, uspjeti izboriti bolju sutrašnjicu nadahnjujući se idealima svojih očeva Roberta Schumana, Alcidea De Gasperija, Konrada Adenauera, Jeana Monneta, osobito ovog posljednjeg, kojega bih rado da slijedimo u njegovoj izreci „nisam optimističan, ali sam odlučan“, budimo uvjereni da ćemo odlučni u brazdi osnivača biti uspješni kao i oni, oni koji su nam nakon II. svjetskog rata osigurali mir i blagostanje u Europi. Ne slučajno, istaknuo je Emilio Marin, temeljni je dokument EU bio potpisan u Rimu, glavnom gradu nekadašnjeg sredozemno-europskog carstva. Stoga i izvjesni oslonac Europskog kontinenta na Sredozemlje, vjerujem da je put koji i diplomacija može ostvariti kao zalog, više humanistički profiliranog, suvremenog svijeta.
Premijer Andrej Plenković poručio je kako je Hrvatska u ovih prvih tri i pol desetljeća praktički realizirala sve ono što je hrvatski narod stjecanjem demokracije i svoje samostalne i slobodne države
priželjkivao stoljećima. Generacija smo, rekao je, koja uživa u vremenu koje je jedinstveno u povijesnom kontekstu za hrvatski narod. Pri tome je dodao kako nema segmenta u kojem Hrvatska ne hvata korak sa zemljama zapadne i srednje Europe. Poručio je kako je Hrvatskoj ostala još jedna zadaća – članstvo u OECD-u, Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj, koji okuplja najrazvijenije zemlje svijeta, nakon čega će moći reći da je u potpunosti zaokružila svoj međunarodni položaj. Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman zahvalio je hrvatskim diplomatima na njihovom radu, te naglasio “Koliko je Hrvatska diplomacija danas snažna i važna govori dovoljno činjenica kako je Hrvatska u članstvu Europske unije već gotovo 11 godina, a hrvatski građani će za par dana četvrti puta birati zastupnike i zastupnice u Europskom parlamentu. Kroz članstvo u Europskoj uniji iskoristili smo sve ono što to članstvo podrazumijeva, a to je jačanje demokracije, zaštite ljudskih i manjinskih prava i zaštite vladavine prava.”

Svečano obilježavanje Dana hrvatske diplomacije održano je i uz iznimno zanimljivu prezentaciju te otvaranje izložbe „Croatia since independence“ autora Zvonimira Frke-Petešića koja prikazuje trnovit put Hrvatske do sigurne, suverene i snažne države, a koja sadržava događaje važne za hrvatsku povijest i društvo, od Domovinskog rata do Baby Lasagne.

Završnu riječ uputio je predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković, koji je istaknuo kako je osobno vezan za Ministarstvo vanjskih poslova kojem je na čelu bio četiri godine. Poručio je kako je ponosan sam na to što je radio u hrvatskoj diplomaciji u devedesetim godinama, kada smo izborili svoju neovisnost. Istaknuo je okupljenima kako je pri tome najveća zasluga prvog hrvatskog predsjednika i hrvatskih branitelja, ali je isto tako važna bila i uloga hrvatske diplomacije i svih koji su u tim slavnim godinama za hrvatski narod sudjelovali u stvaranju države, pobjedi u Domovinskom ratu, kasnijem oporavku, međunarodnoj afirmaciji, i u konačnici ostvarenju svih onih ključnih i velikih strateških ciljeva koje smo si zadali još krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina.

Prisutne su pozdravili i apostolski nuncij Giorgio Lingua i potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica.

Foto: MVEP